• Slide_1
  • Slide_2
  • Slide_3

Problemy z wodą - diagnoza

Siarkowodór

Siarkowodór charakteryzuje się specyficznym zapachem zgniłych jajek. Zapach wody jest na tyle nieprzyjemny, że całkowicie zniechęca do jej używania. Negatywnie zmienia również smak i wygląd wody. Dodatkowo zawartość siarkowodoru wpływa negatywnie na instalację hydrauliczną i sprzęt wodny. Siarkowodór powoduje korozję metali hydraulicznych oraz odbarwianie elementów wyposażenia łazienkowego.

Żelazo i mangan

Woda bogata w żelazo powoduje powstawanie plam na armaturze łazienkowej. Przyczynia się do odbarwień elementów ceramicznych. Zmniejsza trwałość instalacji sanitarnej, oraz pogarsza drożność rur. Woda z zawartością żelaza i manganu posiada metaliczny smak i zapach.

Kamień

Twarda woda w instalacji wodnej powoduje, że na armaturze łazienkowej pojawiają się osady z minerałów wapnia i magnezu. Urządzenia grzewcze pod wpływem twardej wody ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Usadzający się kamień zatyka wężownice w kotłach i bojlerach, uszkadza pralki i czajniki. Jakość smakowa wody zostaje pogorszona. Przejawia się białym zabarwieniem wody. Picie twardej wody negatywnie wpływa na nerki.

Mętna woda

Mętna woda jest oznaką dopływu wody zanieczyszczonej przez muł i piasek oraz substancje organiczne. Barwa wody jest koloru mlecznego. W wyniku działania mętnej wody dochodzi do zatykania zaworów, uszczelek i kranów

Kwaśna woda

Kwaśną wodę możemy zdiagnozować wykonując badanie pH wody. Woda w przedziale pH 1-7 określana jest jako kwaśna, około pH 7 jako neutralna, natomiast powyżej pH 7 jako zasadowa. Nie jesteśmy w stanie wykryć kwaśnej wody ze względu na smak, zapach i dotyk. Objawem kwaśnej wody w instalacji jest tworzenie się zielono-niebieskich osadów na armaturze łazienkowej. Doprowadza do niszczenia chromowanych elementów, korozji stali, miedzi i urządzeń wodnych

Chlor

Chlor posiada charakterystyczny zapach odczuwalny między innymi na basenach z chlorowaną wodą. Zapach ten znany jest również w czasie stosowania środków dezynfekujących podczas sprzątania. Chlor ma właściwości ograniczające ilość bakterii. Nadmiar chloru może wpływać negatywnie skutki w postaci podrażnień skóry, suchości oczu oraz uczuleń.

Azotany

Powszechnie stosowane przez rolników azotany służą zwiększenia wydajności plonów. Wraz z długotrwałymi opadami azotany migrują w głąb ziemi powodując skażenie wód gruntowych. Ostatecznie mogą doprowadzić do zanieczyszczenia wody pitnej. Woda z zawartością azotanów jest niewyczuwalna podczas picia, nie wykazuje również zapachu. Pijąc wodę z zawartością azotanów naraża się organizm na zaburzenia ciśnienia i inne dolegliwości

Bakterie

Podejrzany „ziemny” smak wody może być objawem zawartości materii organicznej. Zapach takiej wody przypomina ognisko pleśni. W środowisku takim rozwijają się bakterie o różnych formach. Dokładne zbadanie formy zagrożenia wymaga wykonania badania w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Badanie takie wykonuje się bezwzględnie jeśli użytkuje się własne źródło wody jakie jak studnia kopana czy głębinowa.